Obiekty zabytkowe
Zabezpieczenie obiektów zabytkowych jest trudnym zadaniem ze względu na ich wyjątkową wartość oraz konieczność zapewnienia minimalnej ingerencji w strukturę budynku. Głównymi zagrożeniami są: pożary, próby kradzieży cennych przedmiotów oraz akty wandalizmu.
Profesjonalny system zabezpieczeń w obiekcie zabytkowym:
- Wcześnie wykrywa dym i wysoką temperaturę oraz informuje o zagrożeniu pożarowym.
- Zapobiega próbom kradzieży cennych eksponatów.
- Rejestruje i powiadamia o próbach dewastacji.
- Wykrywa wszelkie naruszenia stref sterylnych, niedostępnych dla osób trzecich.
Do zabezpieczenia tego typu obiektów stosuje się:
- System Sygnalizacji Pożaru (SSP)
- System telewizji przemysłowej (CCTV)
- System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)
System SSP - jest ważny w obiektach zabytkowych, ponieważ zapobiega przed potencjalnie nieodwracalną utratą cennych budynków i przedmiotów przez pożar. Istotna jest ochrona przed dalszym rozprzestrzenianiem się ognia.
System CCTV - odpowiada za rejestrowanie materiału wideo oraz identyfikację osób przebywających na terenie obiektu. W miejscach o podwyższonym ryzyku jest dodatkowo stosowaną analityką obrazu. W jej skład wchodzą algorytmy takie jak: przecięcie linii, pozostawienie przedmiotu w strefie i wiele innych. Dzięki archiwizacji materiału możliwa jest identyfikacja sprawcy danego zdarzenia.
System alarmowy (SSWiN) - zapewnia szybką reakcję, gdy osoby niepowołane znajdą się w niedozwolonych strefach danego obiektu oraz zapobiega przed próbami kradzieży. Cenne eksponaty powinny być zabezpieczone systemem alarmowym, który nie generuje fałszywych alarmów, jest odporny na sabotaż i w krótkim czasie powiadomi o zagrożeniu ochronę obiektu.